Každý správný táborník by si měl umět zabalit správně batoh, z tohoto důvodu předkládám surový návod jak na to. V případě zájmu lze najít spoustu článků i na internetu. Snažil jsem se z nich vytěžit to hlavní. Nejlepším návodem, stejně jako u jízdy na kole, je praxe. Takže balte, balte a návod berte, jako dobré rady, které využijete podle potřeby.
Co je to batoh?
Každý si ho asi umí představit, proto to vyřeším vložením obrázku. Je to jen pro vaši informaci, samozřejmě nikdo nebude chtít, aby jste se to učili a uměli to.
Někdy se říká taky torna, s krosnou se dneska potkáte spíš výjimečně.
Nový batoh (torna)
I batoh vám může být malý nebo velký. Nosné části musí dobře sedět – nosné popruhy na ramena a bederní pás na bedra (viz. obr.). Tady bych se rád zastavil, protože vždycky potkám človíčka, kterému nikdo neřekl, že váha batohu musí spočívat především na bederním pásu.
Určitě je fajn mít velký batoh, do kterého v případě potřeby zabalím vše co je třeba. Tady ale platí pravidlo: čím větší batoh, tím více zbytečností si zabalím.
Jak ho tedy zabalit?
Opět i k tomuto jsem našel spoustu prima obrázků, které to vystihují dobře.
Rozložení zátěže v batohu:
|
|
Před jakýmkoliv balením si nejdříve povolte všechny kompresní pásky a až po zabalení a nimi celý batoh stáhněte. Bude kompaktnější a lépe se ponese. Nebude se vám různě sesouvat v průběhu cesty.
Asi je jasné, že dokonale se podle schémat v praxi zabalit nemůžete. Je třeba najít kompromis. Je dobré střídat tvrdé věci s měkkými, batoh totiž musí být jednolitý, pokud možno s minimem vzduchových mezer (k tomu slouží závěrečné stažení pásky). Snažte se všechno zabalit do batohu a ne věšet to na něj, jako karimatky, boty a podobné ozdoby. Správně zabalený batoh by měl už od pohledu vypadat hezky, kompaktně, rovnoměrně.
Určitě neuškodí, když si tohle všechno vyzkoušíte několikrát a budete experimentovat, jak věci nejlépe uložit. Po sbalení je třeba batoh vyzkoušet i na zádech, teprve pak se pozná, jestli opravdu sedí.
Důležité: Když vyrážím na tůru, nejsem sbalený pokud – mám plné kapsy drobností, že mi padají kalhoty a ještě nesu v každé ruce igelitku – takhle nedojdete nikam!
Tipy a triky
- Nejčastěji používané věci (pláštěnka, svačina, mapa, pití, časopis…) do snadno dostupných kapes batohu.
- Dříve než začneme hromádky balit do batohu, pokusíme se zredukovat jejich velikost/množství.
- Je dobré zaplňovat duté věci (např.: ešus) a volná místa různými menšími věcmi (do ešusu jídlo), ideální jsou proto ponožky. S těmi ostatně nešetřte, to nohy vás ty dny budou nosit 🙂
- Dáváte-li spacák dospod, zajistěte, aby při položení batohu nenavlhl např. od trávy.
- S batohem na zádech nesrážíme spoluobčany ani kompoty v obchodech, člověk si to vážně občas neuvědomí, takže pozor.
- Batoh ležící na zemi má v ohrožení své přezky a spony, které pohorkám kolemjdoucích těžko odolají.